Stadion Śląski logo

Czy wiesz, że...
11 października 2008 roku polscy piłkarze, przy komplecie publiczności, na nowej murawie "Stadionu Śląskiego" wygrali eliminacyjny mecz mistrzostw świata 2010 z Czechami 2:1.
Jesteś na: Strona główna / Stadion / Obiekt
Poleć strone Wersja do druku Wersja PDF

Obiekt

Stadion Śląski, usytuowany w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, to największy tego typu obiekt sportowy w Polsce. Otwarty 22 lipca 1956 roku, zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu.

Już 20 października 1957 roku Gerard Cieślik, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego piłkarstwa, dwoma wspaniałymi bramkami zapewnił naszej narodowej drużynie zwycięstwo nad ówczesnym zespołem Związku Radzieckiego (2:1). To tutaj wiele lat później drużyna Kazimierza Górskiego, pokonując Anglię (2:0, 6 czerwca 1973 r.) i Walię (3:0, 26 września 1973 r.), rozpoczęła wspaniałą serię zakończoną zdobyciem trzeciego miejsca w Mistrzostwach Świata w RFN w 1974 r.

To na Stadionie Śląskim, podopieczni Jacka Gmocha 29 października 1977 roku, po remisie z Portugalią 1:1, zapewnili sobie awans do finałów Mistrzostw Świata 1978 r. w Argentynie.

Również reprezentacja Polski pod wodzą Antoniego Piechniczka, właśnie w Chorzowie, wywalczyła awans do finałów Mistrzostw Świata w 1986 r. w Meksyku, remisując z reprezentacją Belgii (0:0, 11 września 1985 r.).Wcześniej, bo 2 maja 1981 roku, zwycięstwo 1:0 w meczu z NRD w ramach eliminacji Mistrzostw Świata 1982 r. w Hiszpanii, dało początek pierwszemu awansowi do finałów pod wodzą Piechniczka.

W 2001 roku, 1 września, po zwycięstwie nad Norwegią 3:0 na Stadionie Śląskim, reprezentacja prowadzona przez Jerzego Engela świętowała zakwalifikowanie się polskich piłkarzy, po 16 latach przerwy, do finałów Mistrzostw Świata w Korei i Japonii w 2002 r.

Także na chorzowskim stadionie, podopieczni Leo Beenhakkera, po wygranej 2:0 z Belgią ( 17 listopada 2007 r. ) wywalczyli historyczny, pierwszy awans dla polskich piłkarzy do finałów Mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii w 2008 r.

W swojej przebogatej historii Stadion Śląski gościł wiele gwiazd światowej i europejskiej piłki.Wśród nich byli m.in. Jaszyn, Pele (25 maja 1960 r. "król futbolu" gościł w Chorzowie z drużyną Santosu), Di Stefano, Cruyff, czy Bobby Charlton. Do tego dochodzi oczywiście cała plejada polskich sław piłkarskich z Lubańskim, Deyną, Lato, Szarmachem, Tomaszewskim, Bońkiem...

Niezapomniane mecze w europejskich pucharach grał tutaj Górnik Zabrze.

Rekord frekwencji - 120.000 widzów na chorzowskim "stutysięczniku"  padł 18 września 1963 roku, kiedy Górnik Zabrze rozgrywał spotkanie I rundy Pucharu Europy Mistrzów Krajowych z Austrią Wiedeń (1:0).Taka widownia już nigdy więcej nie zasiadła na tym obiekcie. Przebudowy i rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa znacznie zmniejszyły ilość miejsc na widowni.

Wiele wspaniałych wspomnień związanych ze Stadionem Śląskim mają także kibice żużla. Aż siedem razy odbywały się tu światowe finały indywidualne, drużynowe i par. W 1973 roku na torze tego stadionu polski żużlowiec, Jerzy Szczakiel zdobył złoty medal  Indywidualnych Mistrzostwach Świata.

Warto pamiętać, że oprócz imprez piłkarskich i żużlowych mnóstwo emocji dostarczyli również kibicom lekkoatleci i kolarze. Obiekt gościł zresztą nie tylko sportowców, odbywały się na nim wielkie imprezy artystyczne. W ostatnim czasie Stadion stał się miejscem organizacji wielkich koncertów rockowych. Koncerty zespołów AC/DC, The Rolling Stones, Metallica, U2, Genesis, The Police były prawdziwą ucztą dla fanów tej muzyki.

Regulamin Stadionu Śląskiego